EnglishLithuanianPolishRussianSlovakUkrainian

Jakie krzewy sprawdzą się w roli żywopłotu?

Jakie krzewy sprawdzą się w roli żywopłotu?

Przy tworzeniu żywopłotu wiele osób decyduje się na grab. To popularny krzew, jednak czy jest najchętniej wybierany w polskich ogrodach? Jakie inne rośliny sprawdzą się w roli żywopłotu? Odpowiadamy.

Grab – najpopularniejszy krzew na żywopłot w Polsce

Tworzenie żywopłotu z krzewów to popularny sposób na dodanie prywatności. W polskich ogrodach najczęściej używanym krzewem do tworzenia żywopłotów jest grab (Carpinus betulus). To drzewo liściaste pochodzące z Europy, które dorasta do 10 metrów wysokości. Ma atrakcyjne, gęste ulistnienie, które zapewnia całoroczne zainteresowanie i sprawia, że jest idealnym wyborem na żywopłot.

Inne krzewy na żywopłot – cis, buk i bukszpan

Inne popularne krzewy, które znajdują zastosowanie w ogrodzie w roli żywopłotu to cis (Taxus baccata), buk (Fagus sylvatica) i bukszpan (Buxus sempervirens). Cis to wiecznie zielone drzewo iglaste o błyszczących liściach, które może dorastać do 8 metrów wysokości. Buk to drzewo liściaste o atrakcyjnej, gładkiej korze, osiągające wysokość do 25 metrów. Bukszpan to wiecznie zielony krzew o wysokości do 2 metrów i małych, błyszczących liściach. Wszystkie te trzy krzewy doskonale nadają się na żywopłot.

Jak wybrać krzew na żywopłot? Poradnik dla ogrodników

Przy wyborze krzewów na żywopłot, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, należy zastanowić się nad wielkością żywopłotu. Należy także wziąć pod uwagę ilość światła słonecznego, jaką otrzymuje dany obszar, ponieważ niektóre krzewy preferują pełne słońce, a inne – cień. Na koniec należy zastanowić się, jak wiele zabiegów pielęgnacyjnych chcesz wykonać, ponieważ niektóre krzewy wymagają częstszego przycinania niż inne. Po dokładnym przemyśleniu można znaleźć idealny krzew na żywopłot.