EnglishLithuanianPolishRussianSlovakUkrainian

Jakie wymagania mają azalie?

Jakie wymagania mają azalie?

Azalie to rośliny pojawiające się w wielu polskich ogrodach. Przyjmują postać niedużych krzewów, występujących w setkach odmian. Aby prezentowały się pięknie i kwitły intensywnie, muszą być odpowiednio pielęgnowane. Nie bez znaczenia jest też dobór stanowiska. W jakim miejscu warto sadzić krzewy azalii?

Jakie stanowisko dla azalii wybrać?

Azalie rosną najlepiej na glebie próchniczej i przepuszczalnej, o kwaśnym odczynie. Zdarza się, że przed posadzeniem krzewu konieczne jest odpowiednie przygotowanie ziemi, stosując gotową mieszankę do roślin wrzosowatych. Gleba powinna być też odchwaszczona i przekopana – najlepiej z dodatkiem obornika lub kompostu. Jeśli przygotowanie podłoże nie ma odpowiedniego pH, należy je zakwasić korą lub torfem.

Istnieją dwa najpopularniejsze gatunki azalii:

  • azalia wielkokwiatowa, która gubi liście na zimę i osiąga wysokość 70-160 cm,
  • azalia japońska, która jest zimo-zielona. częściowo gubi liście i osiąga wysokość 30-70 cm.

Azalie mają stosunkowo płytki system korzeniowy, dlatego można je sadzić np. pod wysokimi drzewami. Dobrym wyborem będą miejsca w półcieniu lub na słońcu, osłonięte od wiatru. Sprawdzą się też jako dekoracja donic na tarasie, balkonie lub w przestrzeniach miejskich. Wszystkie gatunki tych krzewów mają podobne wymagania glebowe.

Pielęgnacja krzewów azalii

Podobnie jak wiele innych roślin ogrodowych, krzewy azalii wymagają regularnego nawożenia. W tym celu najlepiej korzystać z preparatów przeznaczonych dla gatunków kwasolubnych. Nie wszystkie osoby wiedzą również, że azalii nie powinno się ciąć. Jeśli pojawia się taka konieczność, warto przyciąć gałązki w jak najmniejszym stopniu, najlepiej latem.

Do podlewania krzewów azalii warto stosować miękką wodę – ze studni lub zebraną deszczówkę. Warto uważać, by nie doprowadzić do przesuszenia podłoża. Może to bowiem spowodować przedwczesne opadanie liści i gorsze kwitnienie w kolejnym roku.